Пазарът на недвижими имоти в момента предлага огромно многообразие от апартаменти, разположени в различен ценови диапазон, в зависимост от параметрите на имота. Определящи са редица фактори като например добра локация, година на построяване, степен на завършеност и статут на имота, вид конструктивна система, фасадно решение и др. Много актуална е тенденцията за жилища в комплекси от затворен тип, които предлагат вътрешни озеленени пространства, детски площадки и редица други опции. През последните години за разлика от годините след бума в строителството, се наложиха множество добри архитектурни практики в жилищното строителство. За да сте напълно убедени в качествата на имота, потърсете мнението на специалисти. За функционалните особености на жилището направете консултация с архитект, а конструктивни въпроси обсъдете със строителен инженер.
Как определяме дали един дом ще ни бъде удобен за живеене?
(В тази публикация не се коментира избор на локация, наличие на удобен транспорт, избор на конструктивна система, и други фактори, които до известна степен са персонални.)
Жилищни помещения
- Географска ориентация (изложения) – добрата ослънченост и правилната ориентация на жилищните помещения има първостепенно значение. Географската ориентация на имота не подлежи на корекции, затова тя е един от основните критерии. Южното изложение на дневната ще внесе в дома Ви ослънчаване и топлина, а разходите Ви за отопление ще бъдат минимални. Ако Ви притесняват горещите месеци, предвидете слънцезащита. Спалнята ориентирана на изток е перфектна за ранобудници, а тази на запад е за хората, които се събуждат по-късно. Северното изложение се счита като най-неблагоприятно. Организирайте посещения на жилището (в случай, че то физически съществува) в различни часове от деня, за да придобиете цялостно усещане за осветеността и изложенията.
- Добра естествена осветеност – естествената светлина е определяща за здравето ни. Не случайно днес навлизат и нови материали като прозрачен бетон, прозрачно дърво и др. Подобни достижения благоприятстват създаването на добре осветени вътрешни пространства в синхрон с човешките нужди. Освен това ползите от добра естествена осветеност могат да се разглеждат отново и от икономическа гледна точка.
- Функционални връзки между помещенията – връзките между помещенията следва да са обусловени от тяхната функция. Социалните пространства на дома, каквито са дневната, трапезарията и кухнята, обикновено са логически обособени в близост. Спалните от своя страна трябва да запазват възможността за спокойствие и неприкосновеност. Комуникационните пространства в идеалния случай са сведени до минимум ,с цел оптимизация на пространството. Важно е да се знае,че добрата планировка на жилището е в основата на успешен интериорен дизайн след това.
- Квадратура, пропорции и геометрия на помещенията – на базата на тях трите определяме какво обзавеждане бихме успяли да разположим. Не винаги голямата квадратура означава функционално помещение. Пропорциите и геометрията на помещението са също от значение.Ако търсите опция за вграден гардероб, това не винаги означава правоъгълна форма на помещението. Замислете се, че за да бъде вграден, за обема на гардероба следва да се предвиди ниша.
- Светла височина – обърнете внимание, че необходимата светла височина в жилищните помещения трябва да бъде минимум 2.60м.
Качество на обитаване
- Заобикаляща среда – приятната заобикаляща среда и финото съчетание на вътрешно и външно пространство значително повишават качеството на обитаване. Усещането за простор и връзка с природата се подсилва при наличието на по-големи остъклявания.
- Материали – изборът на сграда, изпълнена с висококачествени и естествени материали ще допринесе в дългосрочен план върху намаляване на разходите за експлоатация и поддръжка.
- Сградни инсталации – съвременните решения за сградни инсталации до голяма степен влияят на комфорта на обитаване.
- Перфектни детайли – по-добрите примери се отличават от останалите, благодарение на детайлите. Интересен детайл е например липсата на праг към баните и мокрите помещения. В общия случай сте свикнали да има такъв, но той може да бъде избегнат.
Възможности за бъдещи корекции
- Възможности за преустройства – понякога с малки такива може значително да се подобри планировката и чрез добър интериорен дизайн да се превърнат дребните недостатъци в ефекти. В някои случаи тези леки имперфекции, третирани по подходящ начин, придават очарование и идентичност на пространството. Необходимо е се знае дали конструктивната система на сградата позволява преустройства.
- Опция за допълнителни стаи – едно жилище може да се оцени oт някои семейства като перспективно ако позволява бъдещо обособяване на допълнителна стая. Дори с цената на това да превърнете един просторен двустаен апартамент в маломерен тристаен понякога си заслужава. За да можете да го постигнете търсете апартаменти, които са в крайните секции. Обикновено те са предвидени като такива, защото имат най-голям фронт на фасадата.
Вместимост
- Място за всичко необходимо – от самото начало помислете дали в кухнята например ще успеете да съберете необходимите електроуреди. Има ли предвидено място за вграждане на съдомиялна; има ли достатъчно работен плот; къде ще бъде разположен хладилника? И ако е някъде извън общата композиция, очевидно трябва да станете фенове на свободностоящите хладилници. Тези анализи е добре да направите на всяка една зона от жилището, и да помислите дали то отговаря на Вашите ежедневни навици.
- Наличие на складово помещение – складовото помещение е добра опция за съхранение на по-обемни вещи, каквито във всяко домакинство не липсват.
- Килер към кухнята – в някои апартаменти се предлага и такава опция в близост до кухнята. Често там може да срещнете и някой друг котел, в случай че сградата е газифицирана 🙂 Наличието на килер е удобство за хората, които се наслаждават да прекарват време в кухнята, и да приготвят храната си вкъщи.
Санитарни помещения
- Санитарни помещения – обичайно в по-големите жилища са обособени родителска баня и втора баня към детските стаи. В по-малките апартаменти са решени като една обща баня и отделен санитарен възел. В родителските спални често срещано проектно решение е обзавеждането с вана. Обзавежайте с вана само бани, които са достатъчно големи, за да обособите в тях и независима душ зона. Също така обърнете внимание как е предвидено да разположите санитарните уреди в помещението. Идеалният вариант е при отваряне на вратата да видите красив умивалник, а не тоалетна чиния.
- Наличие на перално помещение – от съществено значение е да прецените дали има място за разполагане на пералня и сушилня, или трябва и те да станат част от кухненската композиция.
Какво да проверим?
- Асансьор – обърнете внимание дали стените на асансьорната шахта граничат с някое от спалните помещения. В случай, че е така, потърсете информация дали е предвидена допълнителна шумоизолация.
- Проход под стая – В случай, че някое от жилищните помещения попада над проход отново проверете наличната топлоизолация. Тя може да бъде добавена и в последствие преди полагането на подовите настилки.
- Последен етаж – Последният етаж има своите различни аспекти. Той е по-малко предпочитан, поради рисковете от покривни течове. Ако Вие сте убедени в качеството на изпълнение на покривните изолации и сте избрали такъв имот, то хубавата новина е,че ще се радвате на просторна гледка и просторна тераса 🙂
- Наличие на тераси над апартамента – Ако над част от помещенията попада тераса, отново съществува риск от течове. Ако действително има теч, той няма да остане незабелязан.
- Близост на околните сгради и засенчване – обърнете внимание за близостта на околните сгради. Дори и да няма такива е добре проверите какви се предвижданията за съседните имоти.
- Снимки от строителството на сградата – в случай, че сградата е построена скоро може да попитате за снимки, направени по време на строителството й. Така ще разполагате с допълнителна информация за етапите на построяване; качеството на изпълнение на всеки един етап, вида на изолациите и др.
Алтернативен избор
- Многофункционалност на пространствата – ако всичко написано по-горе ви се струва твърде разточително, значи вие търсите многофункционално пространство. Впечатляващо е как японски архитект е съвместил в пространство от 30 кв. м 12 различни функции. Това е постижимо, когато възприемаме пространството не като триизмерно, а като четириизмерно, добавяйки компонентата време. В условията на урбанизация и липса на достатъчно пространство, това е все по-актуална тенденция. Взимайки в предвид строителния отпадък , който се пада на глава от населението, подобна компактност и оптимизация е показателна за пестенето на ресурси и отговорното отношение към природата.
Финално
Въоръжете се с търпение – търсенето на дом е интересен и вълнуващ момент, в който човек опознава себе си. Това е процес, който Ви кара да анализирате собствените си навици на обитаване. Едва ли ще откриете идеалния дом от първия оглед. Вашият идеален апартамент Ви очаква някъде. Проявете търпение, за да го откриете. Послушайте сърцето си!
Ако ти предстои да закупиш апартамент и ти трябва професионално мнение относно качествата на имота, който си избрал, не се колебай да се свържеш с нас. Ние архитектите от From Scratch Ltd ще ти помогнем да получиш професионална консултация, в която ще ти споделим кои според нас са функционалните и планировъчни предимства и/или недостатъци на даден имот. Можеш да се свържеш с нас и чрез Facebook.